Üyelik Girişi
MENÜ

SON DAKİKA

Site Haritası

Ezan Zikirleri

 

EZÂN İLE İLGİLİ DUÂ VE ZİKİRLER:

Müezzinin dediği tekrarlanır, ancak “Hayye ale’s-Salâh” ve “Hayye ale’l-Felâh” dediğinde;

(( لاَ حَوْلَ وَلاَقُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ ))

“Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah” denir.  Buhâri (1/152); Müslim (1/288).

  

 

Şehâdeteyn’den sonra şöyle söylenir.”  Müslim (1/290).

(( وَأَنَا أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَه،ُ وَأَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ،رَضِيتُ بِاللهِ رَباًّ،وَبِمُحَمَّدٍ رَسُولاً، وَبِالإِسْلاَمِ دِيناً))

 “Ben de Allah’dan başka hakkıyla ibâdete lâyık hiçbir ilah olmadığına, O’nun bir olduğuna ve ortağının bulunma-dığına şehâdet ederim.Yine, Muhammed-sallallahu aleyhi ve sellem-’in Allah’ın kulu ve elçisi olduğuna şehâdet ederim. Rab olarak Allah’ı, Rasûl olarak Muhammed’i ve din olarak İslam’ı seçtim (râzı oldum).” İbn-i Huzeyme, es-Sahih (1/220).

  

  

Müezzinin (ezân) sözlerini tekrarlamayı bitirdikten sonra Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-’e salât (ve selâm) eder.”  Müslim (1/288).

 

 

(( اَللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ، وَالصَّلاَةِ القَائِمَةِ، آتِ مُحَمَّداً الوَسِيلَةَ وَالفَضِيلَةَ، وَابْعَثْهُ مَقَاماً مَحْمُوداً الَّذِي وَعَدْتَهُ  إِنَّكَ لاَ تُخْلِفُ الْمِيعَادَ ))

“Bu eksiksiz dâvetin ve kılınacak namazın Rabbi olan Allahım! Muhammed’e vesile ve fazileti ihsan eyle.Ve O’nu vâdettiğin Makâm-ı Mahmûd’a eriştir. [Şüphesiz ki sen, vâdinden asla dönmezsin]. Buhâri (1/152); Tırnak içindeki kısım Beyhaki’den (1/410) Allâme Abdulaziz b. Baz, (Tuhfetu’l Ahyar s.38) bu ziyadenin geldiği isnadın hasen olduğunu söyler.

 

Ezan ve kâmet arasında kendisi için duâ eder. Çünkü duâ, o vakitte reddedilmez.  Tirmizi, Ebu Dâvud, Ahmed; Bkz. İrvâu’l-Galil (1/262).


 

Namaz Vakitleri

Tarih ve Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
18° 17° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.93343.9492
Euro4.83024.8495
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret84332